İşi Antrenörlere Bırakın


image

Onur Kından

v
title

Değerli Derincemiz Ailesi

Öncelikle herkese merhaba.. İlk yazıma başlarken Genellikle Temel Yaş Gruplarında çalışmış olduğumdan dolayı Altyapıda ki en büyük sorun olan ANTRENÖR - VELİ İlişkisine yönelik yazıda bulunacağım.

ANTRENÖRLERİN İŞİNİ ANTRENÖRLERE BIRAKIN

Çocukların motive edilmesi, antrenmanlar ve müsabaka sonrası yapılan kritikler, ekstra çalışmalar, antrenörün işidir. Önce,

“ANTRENÖRLERİNİŞLERİNİ EN İYİ ŞEKİLDE YAPTIĞINA”

inanmalısınız. Bu konuda daha farklıbir düşünceyle hareket ederek,çocuklarınıza antrenörlük yapmaya kalkışırsanız, bu çocuğunzihninde çok sayıda insana hesap vermesi gerektiği fikrini oluşturacaktır. Bunun çocuğun zihninde yaratacağı karmaşa,kafasının karışmasına ve performansının düşmesine neden olacaktır.

FUTBOLU GERÇEK DEĞERLERİ İÇİNDE MUHAFAZA EDİN

Çocuklarınızın futbol yaşamlarısüresince performanslarında mutlaka iniş ve çıkışlar olacaktır. Bu iniş ve çıkışlar esnasında, göstereceğiz reaksiyon,çocukların performansını olumsuz yönde etkilememesine özen gösterin ve bu değişimlerin sizde yaratacağıkuvvetli duyguları bastırın. Her zaman

“Futbolun hiç bir zaman yaşadığımız hayatın gerçekleri üzerinde olmadığını,futbolun sadece hayatın bir parçası olduğunu”çocuğunuza ve çevrenize hatırlatın.

ÇOÇUĞUNUZU, FUTBOL EĞİTİMİ BOYUNCA KOŞULSUZ DESTEKLEYİN.

Çocuğunuzu, futbol eğitimi boyunca koşulsuz destekleyin. Özellikle başarısız oldukları dönemde desteğinizi yoğunlaştırın ve sevginizi esirgemeyin.

Futbol eğitimleri boyunca çocukların anne ve babalarının sevgisini kazanmak için ekstra bir çaba harcamalarına asla fırsat vermeyin.”

TAKIMDAKİ TÜM OYUNCULARA DESTEK VERİN

Yanlız kendi çocuğunuzu değil,çocuğunuz takım arkadaşlarını da destekleyin. Unutmayın ki çocuğunuzun takım arkadaşlarının sizin çocuğunuzdan daha iyi performans sergilemesi, daha iyi oynaması, çocuğunuzun daha iyi çalışması ve daha iyi öğrenmesi için bulunmaz bir fırsattır.

ÜST SEVİYEDE DESTEK VE MOTİVASYONLARDAN KAÇININ

Çocukların antrenman ve müsabakalarda motive edilmesi antrenörün işidir. Antrenörün dışındaailelerin bu işe müdahale etmeleriçocukların, antrenman ve müsabakalarda performanslarının düşmesine ve konsantrasyonlarının bozulmasına neden olabilir. Bu da çocukların futbol eğitimini olumsuzetkileyecektir.

ÇOCUĞUNUZUN ANTRENÖRLERİ İLE DİYALOG KURMASINI SAĞLAYIN

Çocukların antrenman ve müsabakalarda motive edilmesiantrenörün işidir. Antrenörün dışında ailelerin bu işe müdahale etmeleri çocukların, antrenman ve müsabakalarda performanslarının düşmesine ve konsantrasyonlarının bozulmasına neden olabilir. Bu da çocukların futbol eğitimini olumsuz etkileyecektir.

ÇOCUKLARINIZIN STRESLERİNİ AİLE ORTAMINDA GİDERİN

Çocukların evin dışında yaşadığı futbol çalışmaları, okul hayatı, arkadaşları ile olan ilişkileri, vb. olayların yoğunluğunun onlara bir biçimde stres yüklediğini göz ardı etmeden, onlardan gözünüzü ayırtmayın, bu konuda yaşadığı sıkıntıları paylaşarak destek verin.

ÇOCUKLARINIZIN YEME VE UYUMAALIŞKANLIKLARINI TAKİP EDİN

Çocuklarınızın iyi beslendiğinden ve uygun biçimde dinlendiğinden emin olun. Bu konuların, onların futbol yaşantılarında başarılı olmaları için çok ehemmiyetli olduğunu unutmayın. Bu konularda mutlaka çocuğunuzunantrenörü ile görüş birliğinde olun.

SONUÇ

sunulan bu metin; çocuklarımızın meziyetlerini en üst seviyeye çıkartmak ve onların gerek bir oyuncu, gerekse bir şahsiyet olarak toplumda saygınlık kazanmalarına yardımcı olmak amacıyla hazırlanıp sizlere sunulmuştur.Tüm çalışma ve çabalarımız, ciddi bir eğitim isteyen futbol çalışmalarını keyifli bir mücadele haline getirmektir. İleriye ümitle bakıyor ve sizlerinde buna bütün kalbinizle katılacağını ümit ediyorum.

FUTBOL EĞİTİMLERİ BOYUNCA AİLELERİN, ÇOCUKLARIN BAŞARISI İÇİN YAPMASI GEREKENLER;S

Spor yapan bir çocuğun ailesi olmak zor bir iştir. Çocukların sportif başarıyı elde etmesi için mutlaka ailesinin desteğine ve pozitif yaklaşımlarına ihtiyacı vardır. Bu nedenle aileler, futbol eğitimi boyunca çocukları için yoğun bir çaba göstermeleri gerekir.

*Müsabakalarda kazansa da, kaybetse de onunla gurur duyduğunuzu çocuğunuzun bildiğinden emin olun. --*Hayatlarında daha iyi yi başarabilmekiçin danışabilecekleri insanlar olmaya gayret edin.

*Çocuğunuz ile konuşurken, onun kapasitesi, rekabetçi ruhu, sportmenliği ve yetenekleri hakkında dürüst olun.

*Çocuğunuza yardımcı olun, onu maça götürürken veya maçtan sonra eve dönerken, ona asla antrenörlük yapmaya çalışmayın. Bu hakikaten zor bir iştir, ancak unutmayın ki, ona vereceğiniz direktifler ve tavsiyeler, zaten etrafında duyduğu bu tarz yorumlara bir yenisini katacak ve çocuğunuzu çıkmaza sokarak, bir oraya, bir buraya sürüklenmesine sebep olacaktır.

*Onlara rekabetin yarattığı heyecandan zevk almayı öğretin ve önemli olanın sahaya çıkıp rekabetçi ortamda oyun kurallarına sadık kalarak mücadele etmek olduğunu yineleyin.

Kendi sportif hayatınızın, çocuğunuzun sportif hayatını etkilemesine fırsat vermeyin

*Çocuğunuzun antrenörü ile yarışmayın ve kesinlikle iddialaşmayın.

*Kesinlikle çocuğunuzun yeteneğini, mücadeleci yapısını ve oyuna bakış açısını takım arkadaşlarıyla kıyaslamayın.

Çocuğunuzu çalıştıracak olan antrenörü iyi tanıyın, felsefesini, oyunculara ve sosyal çevreye karşı olan yaklaşımını, etik değerlerini ve futbol konusundaki donanımını bilin ki çocuğunuzu emanet edeceğiniz antrenör hakkında herhangi bir şüpheniz kalmasın.

Çocukların, aşırı övüldükleri gibi, eleştirilmelerini de abartarak yorumlayacaklarını asla unutmayın, bu yüzden heyecana kapılarak aşırı tepkiler vermeyin. Herhangi bir tepkiyi vermeden önce, tepkiye neden olacak konuhakkında araştırma yapın.

*Çocuğunuza karşılaşacağı zorluklarla ilgili korku duyabileceğini, bunu çaba göstererek yenebileceğini, korkuyu yenecek cesaretin korkudan kaynaklanmadığını ona öğretin.

*Çocuklarınızın sorunları karşısında her zaman “gerçekleri” hatırlayın ve çocuğunuzu karşınıza aldığınız zaman asla gerçekleri görmemezlikten gelmeyin.

*Kendinizi takımın bir parçası olarak görün ve antrenörü destekleyin.

Çocuğunuzun beyninde, antrenör ve aile arasında bir çatışma yaratmaktan kaçının. Antrenöre doğru bir biçimde etki etmek istiyorsanız, ona yardım etmek için gönüllü olun.

 

*Her çocuğun istek ve beklentilerinin birbirinden farklı olduğunu unutmayın, asla herhangi birbir çocuğu, çocuğunuza karşı örnek olarak göstermeyin. Önceçalışmalara karşı ilgili olup olmadığını belirleyin, daha sonra çocuğunuzun spordan beklentisine göre bir anlayış geliştirin.

 

Onur Kından Kimdir ?

1997 İzmit doğumluyum.. Futbola Kocaeli Birlik Sporda başladım. Ardından sırasıyla ilimizin profesyonel futbol takımlarında akademi liginde Kocaelispor ve Derince Belediyespor kulüplerimizin altyapısında oynadım.

Yaklaşık 4 senedir Antrenörlük yapmaktayım. Kocaeli Üniversitesi Ön Lisans mezunuyum. Lisans çalışmalarıma Atatürk Erzurum Üniversitende devam etmekteyim. TFF-C Antrenörlük belgesi - 06-12 yaş Çocuk Futbol Uzmanlık Belgesi -Oyuncu ve Maç İzleme Antrenörü (Scouting ) belgelerine sahibim.

Antrenörlüğe 2 sene Körfez Belediyesi son 2 yılda Belediye Derince Spor Kulübümüzün Altyapısında Çalışmaktayım..Bu işe erken yaşta başlamanın sebebi Türkiye de ki bazı ön yargıları kırmaktır. Gençlere fırsat verildiği zaman nelerin başarabildiğini göstermek adına bu yolda ilerliyorum. Maalesef Türk futbolumuzda her antrenörün futbol geçmişine bakılmaktadır.. Ancak iyi futbol oynamakla iyi antrenör olmak arasında dağlar kadar fark vardır.. Liderlik özelliği tamamen farklı bir olaydır. Bakış açımızı değiştirmediğimiz müddetçe daha çok yerimizde sekeceğimizi düşünüyorum. Bir daha ki yazımda bu konuyu siz Derince Ailemizle paylaşacağım.