Hayatı Sade Yaşa Mutlu Ol


image

Dilber Yalçın

v
title

Şöyle bir yazı okumuştum;

Şimdiye kadar hiçbir kuş komşusundan daha çok sayıda ev yapmadı,yapmaya çalışmadı.Hiç bir sincap iki kış yetecek kadar yiyecek toplamadı.

Peki ya insanlar ?

Var oluş itibari ile sürekli varlığını sürdürebilmek adına gerekli ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra sürekli bir birikim,saklama daha doğrusu doyumsuzluk hali içerisinde.

Onlar hayvan düşünme yetenekleri yok.Biz geleceğimizi düşünüyoruz,hayatın zorluklarına karşı birikim yapmak zorundayız.Canımız çekiyor,gözümüz kalıyor vs vs.Evet bunların hepsi doğru ve insani duygular.Benim dikkatimi çeken ise biz insanların da düşüncesiz ve plansızca yaptığı alışveriş.

Yaşam alanımızı boğduğumuz ,eşyalarımız,depolarımıza sığdıramadığımız kıyafetler aynı renkte ama topuktaki santim farkından dolayı dahi aldığımız ayakkabılarımız,çantalarımız.

Bu sene olmasada seneye giyeceklerimiz,zayıflayınca olacaklar,düğüne gidince akrabalar görsün diye takıp takıştırdıklarımız.Yani tüketim çılgınlığının içine hatta tam ortasına düştüğümüz durumlar.

Ve sonrası,hayatınızda o kadar çok eşya olduğunun farkına varıyoruz,yaşam standardımızı o eşyalar belirlemeye başlıyor.Yoğun tüketim kültürünün yükü altında kalarak,borçlara ve tatminsizliğe mahkum  oluyoruz.

Bunlar bir zincirin halkaları gibi devam edip duruyor.

Peki ne yapacağız ?

Hayatımızdaki gereksiz eşyaların varlığına son vereceğiz.Onları paylaşmayı öğreneceğiz.Onların bizim standartlarımızı belirlemesine izin vermeyeceğiz.

Sadece eşya tüketimi mi ?

Aynı zamanda duygularımızın,emeklerimizin de gereksiz tüketimine izin vermeyeceğiz.Eşyaların fazlalığının yanı sıra hayatımızı zorlaştıran,aklımızı dağıtan bizi yoran,duygularımızı fazlasıyla tüketen insanlar dan da sıyrılacağız.

Temizlik şart!

Bu anlatmaya çalıştıklarım çok zor değil aslında.Sadeleşme,kafi,yeterince anlamlarına gelen minimalizm dünyada bir hayli kişi tarafından benimsenen bir akım haline geldi ve tam bir sadeleşme rehberi.

Merak edenler için iki kitap önerim olacak.

1 – Selen Baranoğlu  /  Basit ve Mutlu Yaşam

2-Regina Wong / Hayata yer aç

Bu iki kitapta hayatımıza dokunacak,ne kadar çok fazlalığa sahip olduğumuzu fark etmemiz de uyarıcı olacaktır.

Son olarak;

Ne kadar az ile yaşabileceğimize odaklanmaktansa neler olmaksızın yaşayamayacağımıza odaklanalım diyorum.