BİLİM
Teleferik Projesi ihalesi 9 Ağustos'ta

Kartepe Teleferik Hattı Projesi kapsamında 9 Ağustos Pazartesi günü saat 10.00’da ihale gerçekleştirilecek.

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Sanayi İşbirliği Programı (SİP) kapsamında yapılacak olan Kartepe Teleferik Hattı Projesi'nde ihale tarihi belli oldu. Merakla beklenen proje için 9 Ağustos Pazartesi günü saat 10.00’da ihale gerçekleştirileceği bildirildi.

 

4 BİN 695 METRE UZUNLUĞUNDA

Derbent ve Kuzuyayla arasında çalışacak teleferik hattı 4 bin 695 metre olacak. 2 istasyonun yer alacağı teleferik projesinde, 10'ar kişilik 73 kabin hizmet verecek.

 

2023’TE TAMAMLANMASI PLANLANIYOR

Saatte 1500 kişi kapasiteli teleferik hattındaki kot mesafesi 1090 metre olacak. Buna göre başlangıç kotu 331, varış kotu ise 1421 metre olacak. İki istasyon arasındaki mesafe 14 dakikada aşılacak. Teleferik hattının 2023'te tamamlanarak hizmete açılması hedefleniyor.

WhatsApp'ın yeni sözleşmesinden sonra kullanıcılar Telegram'a yöneldi

ABD kaynaklı mesajlaşma uygulamasının en son kullanıcılarına sunduğu yeni güvenlik sözleşmesi sonrası, kullanıcıların kitleler halinde Rus kaynaklı Telegram uygulamasını tercih ettiği açıklandı.


ABD kaynaklı mesajlaşma uygulamasının en son kullanıcılarına sunduğu yeni güvenlik sözleşmesi sonrası, kullanıcıların kitleler halinde Rus menşeli Telegram uygulamasını tercih ettiği açıklandı. WhatsApp, Çarşamba günü yeni sözleşmesiyle, Facebook ve bağlı kuruluşlarının telefon numaraları ve konumları da dahil olmak üzere kullanıcı verilerini toplamasına izin vermelerini istedi. Bu durumu kullanıcıların gizlilik bilgilerini ihlali olarak değerlendiren aktivistler, sosyal medyada WhatsAapp kullanıcılarını Telegram kullanmaya çağırdı. Veri analizi firması Sensor Tower'a göre, Telegram yaklaşık 2,2 milyon indirme elde etti. Sensor Tower, WhatsApp'ın yeni yüklemelerinin 2021'in ilk yedi gününde önceki haftaya göre yüzde 11 düştüğünü, ancak bunun küresel olarak tahmini 10,5 milyon indirmeye tekabül ettiğini söyledi.

Türkiye'nin Otomobili'nde 1 yılda önemli mesafe alındı

Ön gösterim araçlarının kamuoyuna tanıtılmasının üzerinden geçen 1 yılda TOGG tasarımları, Avrupa Birliği, Çin ve Japonya'da tescillendi.

 

Türkiye'nin Otomobili ön gösterim araçlarının kamuoyuna tanıtılmasının üzerinden geçen 1 yılda, üretim tesisi inşaatına başlanması, tasarımların tescili ve araçların bataryalarının üretimi gibi kritik konularda önemli mesafe alındı.

Geçen yıl 27 Aralık’ta "Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Yeniliğe Yolculuk Buluşması" adıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleşen tanıtımda "C-SUV", C-SEDAN" modellerin özellikleri ilk kez kamuoyuyla paylaşıldı.

Yaklaşık 2 bin davetlinin katıldığı tanıtım etkinliğinde, araçların tasarımı otomobil severlerden tam not aldı. Öte yandan Türkiye'nin Otomobili'ne ilişkin yapılan araştırmalarda, projeyi destekleme oranının yüzde 95'in üzerinde olduğu görüldü.

ABD'de 7 Ocak'ta başlayan Tüketici Elektroniği Fuarı'nda (CES) bir panelde konuşan TOGG'un Üst Yöneticisi Gürcan Karakaş, "Türkiye'nin Otomobili"ni ve Türkiye otomotiv endüstrisinin mobilite ekosistemine nasıl dönüşeceğini anlattı.

TOGG'un Gemlik'te Elektrikli Otomobil Üretim Tesisi Projesi ile ilgili Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) başvuru dosyası, 2 Mart'ta halkın görüşüne açılırken, ÇED toplantısı, 17 Mart'ta yapıldı. 2 Haziran'da da fabrika inşaatının başlayabilmesi için gerekli ÇED raporu Çevre ve Şehircilik Bakanlığından olumlu olarak alındı.

TOGG otomobillerinin iç ve dış tasarımları Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Hakları Ofisi (EUIPO) tarafından 12 Nisan'da tescil edildi. 24 Haziran'da ise otomobillerin SUV ve Sedan tasarımları Çin Patent Kurumu tarafından TOGG adına tescillendi.

TOGG Mühendislik, Tasarım ve Üretim Tesisleri'nin inşaatına başlama töreni 18 Temmuz'da gerçekleştirildi.

Bursa'nın Gemlik ilçesinde 1,2 milyon metrekarelik alan üzerinde, 18 ayda tamamlanması planlanan tesisin temeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla atıldı.

TOGG Üst Yöneticisi Karakaş, 7 Ağustos'ta Türkiye ve yurt dışı pazarlarında değişik isim alternatiflerini ölçtüklerini, Türkiye'nin Otomobili'nin yoluna TOGG markasıyla devam edeceğini açıkladı.

Avrupa Birliği ve Çin'den sonra TOGG tasarımları, 18 Ağustos'ta Japon Patent Ofisi (JPO) da TOGG'un C-SUV ve Sedan tasarımlarını TOGG adına tescil etti.

TOGG, geliştirmekte olduğu elektrikli araç ürün gamı içindeki en temel bileşenlerden biri olan batarya modülü ve paketinin Türkiye'de üretilmesi için dünyanın önde gelen Li-Ion batarya üreticilerinden Farasis'i iş ortağı olarak seçti. 20 Ekim'de, Bilişim Vadisi'nde TOGG Yönetim Kurulu üyelerinin de katılımıyla kapsamlı niyet mektubu imzalandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2023 hedefleri içinde stratejik öneme sahip projelerden biri olarak değerlendirilen Türkiye’nin Otomobili'nin, hedeflenen teknolojik dönüşümün öncülerinden biri olması bekleniyor.

Gerekli altyapıların tamamlanmasının ardından ilk araçların 2022'nin son çeyreğinde seri üretim bandından inmesi planlanıyor. Yola çıktığında yüzde 51 olması beklenen araçların yerlilik oranının 2026 yılında yüzde 68 seviyelerine ulaşması hedefleniyor.

title ABD'li oyun devi Zynga Games, Türk şirket Rollic Games'in yüzde 80 hissesini 168 milyon dolara satın aldı.

Haziran ayında Peak Games'i 1,8 milyar dolara satın alan ABD'li Zynga Games, Türkiye'den bir oyun şirketini daha satın aldı. Zynga, İstanbul merkezli mobil oyun firması Rollic Games'in yüzde 80'ini 168 milyon dolar karşılığında satın aldı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Zynga CEO'su Frank Gibeau, "Rollic arkasında müthiş yaratıcı bir ekibe sahip. Rollic ve Zynga birlikte çok daha hızlı büyüyecek" ifadelerini kullandı.

2018 YILINDA KURULMUŞTU

Rollic Games 2018'in Aralık ayında Burak Vardal, Deniz Başaran, and Mehmet Can Yavuz tarafından kurulmuştu.

Şirket özellikle ABD pazarında 'ücretsiz oyunlar' katagorisinin en çok indirilenler bölümünde sıklıkla yer buluyordu. Günlük 5 milyon, aylık ise 65 milyon aktif kullanıcıya sahip olan Rollic Games, Tangle Master 3D, Go Knots 3D ve Repair Master 3D gibi oyunları portföyünde bulunduruyor.

Zynga geçtiğimiz haftalarda Türk oyun şirketi Peak'i 1.8 milyar dolar karşılığında satın almıştı. Henüz halka açılmamış, değeri 1 milyar doların üzerinde, genç teknoloji şirketlerine 'unicorn' deniyor. Dünya genelinde 500'e yakın unicorn bulunuyor. Söz konusu 1.8 milyar dolarlık satış Türkiye'de şimdiye kadar gerçekleştirilmiş en büyük şirket satışlarından biri olmuş, bu satış sonrası Peak Games Türkiye'nin ilk unicorn'u olmuştu.
title Sosyal medya gündemini belirleyen en önemli sosyal paylaşım sitelerinden biri olan Twitter, atılan tweetlere kimin yanıt verebileceğinin seçilebildiği yeni özelliğini devreye aldı. Bir süredir bazı ülkelerde denenen yeni özellik, ülkemizde de kullanıma sunuldu. Buna göre paylaşılan bir tweete cevap verecek kişiler için; 'herkes', 'takip ettiğin kişiler', 'yalnızca bahsettiğin kişiler' olmak üzere üç seçenek yer alacak. Peki, 'Twitter'da tweetlere yorum yapmak nasıl kapatılır?' İşte, Twitter'da istenmeyen yorumların nasıl engelleneceğine ilişkin detaylar...

'Twitter'da tweetlere kimlerin yanıt verebileceği nasıl seçilir?', 'Twitter'da istenmeyen yorumlar nasıl engellenir?', 'Twitter'da istenmeyen yorumlar nasıl kontrol altına alınır?' sorularının yanıtları internette araştırılıyor. Sosyal paylaşım sitelerinin en çok kullanılan mecralarından biri olan mikro blog sitesinde tweetlere cevap verebilecek kişileri belirlemeyi sağlayan özelliğini tüm dünyada kullanıma sunuldu. Siber zorbalığın sosyal medyada artış göstermesiyle hakaretler içeren yorumlar ve cevapların önüne geçmek için Twitter, insanların başlattıkları sohbetler üzerinde daha fazla kontrol sağlamaları için yeni ayarları devreye aldı. Detaylar haberimizde...


TWEETLERE KİMLERİN CEVAP VERECEĞİ NASIL SEÇİLİR?

Twitter'ın yeni kullanıma sunduğu özelliğe göre tüm kullanıcılar tweetlerine kimlerin cevap verebileceğini paylaşım yapmadan önce seçebilecek. Buna göre kullanıcılar, 'herkes', 'takip ettiğin kişiler', 'yalnızca bahsettiğin kişiler' şeklindeki üç seçenek arasından seçim yapabilecek. Bundan önce tek seçenek 'herkes' olarak görünüyordu.

Yanıt verecek kişiler bakımından sınırlandırılan tweetler işaretlenecek ve diğer kullanıcılar yanıt butonunu gri bir şekilde görecek. Ancak bu paylaşımın görülmesi, retweet edilmesi, yorumla birlikte yeniden paylaşılması veya beğenilmesi için engel olmayacak. Bu özelliğe hem uygulamalardan hem de internet sitesinden erişilebilecek.

SİBER ZORBALIĞIN ÖNÜNE GEÇİLMESİ HEDEFLENİYOR

Twitter Ürün Yönetimi Direktörü Suzanne Xie, "Bugünden başlayarak herkes bu ayarları kullanabilir, böylece istenmeyen yanıtlar anlamlı görüşmelerin önüne geçmez. Bu ayarlar, bazı kişilerin kendilerini daha güvende hissetmesine yardımcı olur ve daha anlamlı konuşmalara yol açarken, aynı zamanda farklı bakış açılarını görmelerine de olanak tanıyacak" dedi.

Paylaşımları daha sağlıklı hale getirmek için bir dizi değişiklik üzerinde çalışan Twitter, bu özelliği de mayıs ayından bu yana test ediyordu. Şirket, bu özelliğin taciz içeren tweetleri azalttığını, insanların daha güvende hissettiğini gözlemlediklerini belirtiyor.

Bu özellik sayesinde Twitter'da gizli hesapların sayısının düşmesi de olasılık dahilinde. Çünkü kullanıcıların azımsanmayacak bir kısmı tweetlerine ilgisiz insanların yanıt vermemesi için hesabını gizli tutmayı tercih ediyor.

TWITTER'DA İSTENMEYEN YORUMLAR NASIL ENGELLENİR?

Tweet atmadan önce, üç seçenekle kimin yanıt verebileceğini seçin:

1) Herkes (standart Twitter ve varsayılan ayar)
2) Sadece takip ettiğiniz insanlar
3) Sadece bahsettiğiniz insanlar

Son iki seçeneğe sahip tweetler etiketlenecek ve yanıt veremeyen kişiler için yanıtla simgesi grileşecek. Yanıt veremeyen kişiler yine de bu tweetleri görüntüleyebilecek, retweetleyebilecek, yorum ile retweetleyebilecek, paylaşabilecek ve beğenebilecek.

title Facebook'un bünyesinde bulunan Instagram, aldığı yeni güvenlik tedbirleri kapsamında şüpheli hesaplardan kimlik doğrulaması isteyecek.

Sosyal medya devi Facebook'un bünyesinde bulunan Instagram, platforma yeni güvenlik tedbirleri getirdi.

ABD basınında yer alan haberlere göre, Instagram, şüpheli hesaplardan kimlik doğrulaması isteyecek. Aynı haberlere göre, bu doğrulamayı gerçekleştirmeyen hesaplar Instagram tarafından kapatılacak.

RESMİ KİMLİK BELGESİ İSTEYECEK

Instagram’dan konu ile ilgili yapılan açıklamada, yeni düzenlemenin sıradan kullanıcıları etkilemeyeceği vurgulandı.

Yeni kural kapsamında Instagram, şüphelendiği hesaplardan resmi bir kimlik belgesi ile kim olduklarını doğrulamaları isteyecek.

Instagram 2020 yılındaki ABD seçimleri öncesinde aldığı bu karar ile platformdan trolleri ve botları temizlemeyi planlıyor.
Erdoğan yeni kararları açıkladı
title Erdoğan yeni kararları açıkladı: 65 yaş üstü ve 18 yaş altı kısıtlamaları esnetildi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, uzun bir aranın ardından yapılan kabine toplantısı sonrası alınan yeni kararları açıkladı. Erdoğan, 65 yaş ve üstü vatandaşların haftanın her günü saat 10.00 ile 20.00 arasında dışarı çıkabileceğini, 18 yaş altı için ise yanlarında ebeveynleri olmak şartıyla kısıtlamanın tamamen kaldırıldığını duyurdu.


İşte Erdoğan'ın açıklamaları:

En güzel sevda ve dava şiirlerinin merhum Karakoç'un hatırlatmasını yeni nesillere armağan ediyoruz. Merhum Zarifoğlu'nun mücadelesini de gençlerimize emanet ediyoruz. Şairi yazarı azalan bir millet kalbi ve damarları kuruyan bir insan gibidir. Bir süre sonra yok oluşu kaçınılmazdır.

Uzun bir aradan sonra yüz yüze gerçekleştirdiğimiz Kabine toplantımız az önce sona erdi. Toplantımızda normalleşme takvimi sürecinde attığımız adımların değerlendirmesini yaptık.

Türkiye aynı kararlılıkla yoluna devam ediyoruz. Bu musibetin kökü tamamen kazınana kadar maske mesafe temizlik ilkleri çerçevesinde düzenlememiz gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum.

2023 sürecini yakınlaşmaya en yakın dönemdeyiz. Büyük ve güçlü Türkiye'nin inşaasında adeta son dönemece giriyoruz.

ALINAN YENİ KARARLAR

Bu haftadaki toplantımızda aldığımız kararlar şu şekilde:

Lokanta kafe, gibi işletmelerin kapanış saati 22'den 24'e uzatılmıştır.

Gösteri gibi işletmeler 1 Temmuz'dan itibaren faaliyet geçebilecektir. 65 üstü yaşları 10 ile 20 arasında dışarı çıkabilecektir.

18 yaş altı kısıtlaması ile ebebeyinlerinin yanında olma şartı ile tümü ile kalkmıştır.

Nikah salonları 15 haziran, düğün salonları ise 1 Temmuz'dan itibaren belirli kurallar çerçevesinde hizmet vermeye başlayabilecektir.

Sinema, tiyatro, gösteri merkezi gibi işletmeler 1 Temmuz'dan itibaren belirlenen kurallara göre faaliyete geçebilecektir.Türkiye’nin otosu iki SUV ile sahnede
title

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerli otomobil için “27 Aralık Cuma günü Gebze’de düşünüyoruz. Hayırlısı bakalım” açıklaması ardından yerli otomobilin örtülü fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaştı.

2011’den beri gündemde olan yerli oto için süreç, 2017’de Erdoğan öncülüğünde hız kazandı. Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell Grubu ve Zorlu Holding 2017’de Türkiye’nin Otomobili Projesi Ortak Girişim Grubu İşbirliği Protokolü, imzalandı. Projedeki ‘5 babayiğit’in yanı sıra TOBB da şirkete ortak oldu. Gebze’de inceleyecek 6 ortaklı projede imzalar atılarak, 31 Mayıs 2018’de Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. (TOGG) ismiyle projeyi gerçekleştirecek şirket kuruldu.TOGG CEO’luğuna Haziran 2018’de Mehmet Gürcan Karakaş getirildi ve faaliyetler Gebze’deki Bilişim Vadisi’ne taşındı. Araç ile net bir bilgi şu an için yok. Ama iddialara göre, 4x2 ve 4x4 olmak üzere iki seçenek olacak. Tek şarj ile 500 kilometre yol gidecek. Otonom sürüş sistemine de sahip olması beklenen modelin, cam tavanın yanı sıra birçok güvenlik donanımını da barındıracağı tahmin ediliyor. Öte yandan 40 milyon euroya Saab’dan alınan prototip araçlar kullanım dışı kalmıştı. TÜBİTAK’ın çalıştığı projenin tamamen hata olduğunu ve rafa kalktığını o dönem belirtilmişti.

WhatsApp'a 'ücretli özellik' geliyor
title

1.5 milyar aktif kullanıcısı bulunan WhatsApp'a yeni bir özellik geldi. Ancak bu özelliği kullanmak isteyenler 5.99 dolar (yaklaşık 35 TL) ödemek zorunda.

Sosyal medya devi Facebook'un bünyesinde bulunan mesajlaşma uygulaması WhatsApp bir kez daha platforma entegre edilen yeni bir özellik ile gündemde. Ancak bu sefer bu özelliği kullanmak için para ödemeniz gerekecek.

WhatsApp’a entegre edilen Any.do sayesinde kullanıcılar platform üzerinden hatırlatıcı hizmeti alacak.

Örneğin akşam 19.00'da yapmanız gereken bir şey var ve bu özellik ile önceden bir hatırlatıcı mesajı oluşturuyorsunuz. Özellik sayesinde saat 19.00 olduğunda WhatsApp'tan bu işinizi hatırlatan bir mesaj alıyorsunuz.

Ancak İngiliz The Sun gazetesinde yer alan bu özellik için kullanıcıların ödeme yapmaları gerekiyor.

Zira hatırlatıcı özelliğini WhatsApp üzerinden kullanmak isteuenler 5.99 dolar (yaklaşık 35 TL) karşılığında abone olmak zorunda.

WHATSAPP'IN AZ BİLİNEN 10 ÖZELLİĞİ

Peki WhatsApp'ın bütün özelliklerine hakim misiniz? İşte mutlaka bilmeniz gerek 10 WhatsApp özelliği..

EMOJİ TARAMASI

WhatsApp'ta çok fazla emoji var, evet. Bazen doğru anda doğru emoji'yi bulmak çok zor olabiliyor. Artık istediğiniz emoji'yi kelime kullanarak aramanız mümkün olacak. Ancak bu özelliği kullanmak için 'auto correct' özelliğinizin açık olması gerekiyor.

DAKİK HESAPLAMALAR

Eğer sürekli konuşmalarınızı takip etmiyorsanız, küçük tik işaretlerinin maviye dönüştüğü anı kaçırabilirsiniz. Artık gönderdiğiniz mesajı basılı tutarak çıkan "Bilgi" opsiyonunu tıklayarak bir tikin ne zaman maviye dönüştüğünü görebilirsiniz. Aynı işlemi attığınız mesajı kaydırarak da yapabilirsiniz. Bu işlem sayesinde attığınız mesajın karşı tarafa iletilip iletilmediğini ve okunup okunmadığını takip edebiliyorsunuz.

GRUP SOHBETLERİNİ SESSİZE ALIN

Çenesi düşük arkadaş gruplarınızdan veya kişilerden sıkıldığınızda, "Grup bilgisi"ni açarak, grup konuşmanızı sekiz saat, bir hafta veya bir yıl boyunca sessizleştirebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken konuşma ekranı açıkken grup veya kişi isminin yazılı olduğu tepedeki kısma dokunmanız ve açılan ekranda "sessize al" seçeneğine tıklamanız.

PARANIZ CEBİNİZDE KALSIN

“Ayarlar"lardan "Veri Kullanımı”na tıklayarak, ”Medyanın otomatik olarak indirilmesi" ayarlarını değiştirebilirsiniz. "Mobil veri kullanırken" düğmesine tıklayarak, verilerin wifi'sız ortamlarda indirilmesi opsiyonunu kapatabilir, ve telefon faturanızı azaltabilirsiniz.

OTOMATİK YÜKLEMELERİ DURDURUN

Telefonuzun fotoğraf galerisinde utanç verici resimler olmasını istemiyorsanız WhatsApp’ın otomatik yükleme özelliğini kapatabilirsiniz. Bunun için sohbet ayarlarında "Gelen medyayı kaydet" i kapatarak fotoğrafların ve diğer medyanın otomatik indirme işlemlerini durdurabilirsiniz.

DİZÜSTÜ WHATSAPP

WhatsApp’ı bilgisayardan açarak artık işyerinizde istediğiniz kadar mesajlaşmanız mümkün. Bilgisayarınızdan Web.whatsapp.com adresine girdikten sonra telefonunuzdaki WhatsApp’inizden alacağınız QR kodu ile sohbetlerinizi bilgisayar ekranına taşıyabilirsiniz.

KALIN, ÜSTÜ ÇİZİLİ VE İTALİK

Mesajlarınızı kalın, üstü çizili veya italik yapmak isterseniz tek yapmanız gerek yazdığınız metni seçip, araç çubuğundaki üç nokta simgesine dokunarak istediğiniz formatlamayı seçmek.

 

TSK'nın termal gece görüş sistemli araçları karanlıkta görünmez oluyor
title

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) zırhlı kara araçlarının arasında bulunan ve gece far yakmadan ilerlemesini sağlayan termal gece görüş sistemli araçlar gece karanlıkta hiç bir şekilde fark edilmiyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) ait envanterlerin arasında olan ve gece görüşlerde özel bir sistem niteliğindeki termal gece görüş desteği yüklenen araçlar far yakmadan ve fark edilmeden aracın ilerleyebiliyor. İlk kez Barış Pınarı Harekat'ında operasyonal göreve çıkan bu araçlardan TSK envanterinde yaklaşık 500 adet bulunuyor.


Yazgur Video Yönetim Sistemi tarafından geliştirilen ve araca entegre edilen bu destek ile araç içinden araç dışı da rahatlıkla izlenebiliyor. Askeri kara araçlarına özel olarak tasarlanan bu sistem ayrıca içeriden 360 derece çevresel elde edilen görüntüleri gerçek zamanlı olarak birleştiriyor. Sistem, bu görevler için de 7 ayrı kameradan faydalanıyor. Bir mühendislik dehası olarak bilinen bu sistemde aracın önüne takılan VNIR (Video Near Infrared) sistemi sayesinde ise araç gece karanlıkta far ve ya benzeri bir aydınlatma kullanmada ilerleyebiliyor. CMOS tipi sensör kullanılan VNIR kameradan elde edilen görüntüler HD formatında kaydediliyor.


Milli İHA ANKA Deniz Kuvvetleri’ne teslim edildi
title

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) yaptığı bir duyuru ile ANKA İHA sisteminin Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine eklendiğini açıklandı. Deniz Kuvvetleri’ne teslim edilen ANKA ile birlikte Ege ve Akdeniz’de keşif gözetleme görevi icra edecek ANKA sayısı 22’ye ulaştı.

Milli İHA ANKA Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) operasyon sahasındaki kabiliyetlerini artıran İHA’lara yenilerini ekledi. Düzenlenen kabul testlerinden başarılı sonuçlar alan ANKA’lar Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine eklendi. Hatırlayacağınız gibi ANKA, geçen yıl ilk görev uçuşunu Ege ve Akdeniz’de gerçekleştirmişti.

Gece ve gündüzün yanında kötü hava şartları dahil her koşuldu keşif, gözetleme, hedef tespit ve teşhis etme gibi görevleri yerine getirecek olan 3 hava aracında elektro optik ve kızılötesi kameralar kullanılıyor.

ANKA, sahip olduğu radar sistemi sayesinde uzak menzilden ve bulut üzerinden istihbarat toplayabiliyor. Su üstü unsurların türünü tespit edebiliyor ve konumlayabiliyor.

Sayısı toplamda 22’ye ulaşan ANKA’ların toplam uçuş saati 30 bini geçti.

TSK envanterine 2016 yılında eklenen ANKA’nın konfigürasyonları güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarına göre şekillendirildi.

Son olarak, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine eklenen ANKA’lar Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı’na da destek veriyor.

 

Boeing ve Porsche’dan elektrikli uçan araba müjdesi
title

Otomotiv sektöründe şu anda ilk hedef tamamen elektriğe geçiş olurken, araçların tamamen otonom hale gelmesi için yoğun bir mesai harcanıyor. Peki, sonrası? Bir sonraki devrimin uçan arabalar ile gelmesi bekleniyor.

Bugüne kadar onlarca farklı uçan araba çalışması gördük. Oldukça büyük şirketlerin geliştirdiği bu araçlardan bazıları havalanmayı başarmış olsa da, henüz prototip oldukları için son kullanıcı ile buluşmasına yıllar var.

Boeing ve Porsche uçan araba için kolları sıvadı

Havacılık dünyasının devi Boeing ve lüks spor otomobil üreticisi Porsche bu çalışmalara bir yenisini eklemek için güçlerini birleştirdi.  Her iki şirket dikey kalkış ve iniş yapabilen bir elektrikli araç konseptine odaklanacak.

Porsche’nin “lüks” algısını korumak için üst seviye bir tasarım üzerinde çalıştığı belirtiliyor. Boeing’in ana görevi ise uzmanlaştığı konu yani uçuş. Porsche imzalanan sözleşme kapsamında uluslararası bir ekip oluşturacaklarını duyurdu.

Bu sayede iş birliği sadece bir aracın geliştirilmesine odaklanmayacak, aynı zamanda kentsel hava hareketliliğini bir bütün olarak ele alacak. Hava hareketliliğini tüm detayları ile ele alacak olan bu ekip, üst seviye uçan arabaların kullanım potansiyeli ve olası durumları hakkında devasa bir araştırmaya imza atacak.

Boeing’in gelecek nesil taşımacılık alanına odaklanan oluşumu NeXt’in Genel Müdürü Steve Nordlund, “Bu iş birliği, güvenli ve verimli bir yeni ekosistemi geliştirme çabalarımıza dayanıyor. Önde gelen bir otomotiv markasıyla kentsel hava aracının geliştirilmesini araştırma fırsatı sunuyor.” ifadelerini kullandı.

Boeing ve Porsche’nin geliştirdiği bu araç havacılık devinin, geçen yıl kendi VTOL aracını test etmeye başlayan en büyük rakibi Airbus ile rekabet edecek.

 

 

 

Huawei telefonlar Android kullanmaya devam edecek
title

Huawei yönetim kurulu üyesi Catherine Chen, yaptığı açıklamada Huawei telefonlarda Android ile yola devam edileceğini söyledi

ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşları nedeniyle zor günler geçiren Huawei'nin Google ile olan iş ilişkileri de bozulmuştu. Bu nedenle Huawei'nin kendi işletim sistemi HongMeng OS'u telefonlarında kullanmaya başlayacağı düşünülüyordu. Ancak Huawei'nin yönetim kurulu üyesi olan Catherine Chen, yaptığı açıklamada Huawei telefonlarda Android ile yola devam edileceğini söyledi.

HongMeng OS'un daha çok 'Nesnelerin İnterneti' için geliştirildiğine vurgu yapan Chen, gelecekte milyarlarca cihazın akıllanacağını ve böylesine büyük bir potansiyeli değerlendirmek adına şimdiden HongMeng OS adında bir işletim sistemi geliştirerek bu yönde yatırım yaptıklarını açıkladı.

HongMeng OS tartışması bu açıklama ile son bulurken, diğer yandan Huawei telefonların yeni Android güncellemelerini almaya devam edeceği de kesinlik kazanmış oldu.

İSTANBUL/DHA

 

Bill Gates: Telefon işletim sistemlerinde Google’ın gerisinde kalmak en büyük hatamdı
title

Bill Gates’in tüm zamanların en başarılı girişimcilerinden biri olması, kariyerinde hiç hata yapmadığı anlamına gelmiyor.

Village Global’ın düzenlediği etkinlikte konuşan Microsoft'un kurucusu Google’a Android’i piyasaya sürme fırsatı verdiği için hala pişmanlık duyduğunu söyledi.  

“Yazılım piyasasında -özellikle de işletim sistemleri söz konusu olduğunda- kazananın her şeyi aldığını” belirten Gates, “Yaptığım en büyük hata, Microsoft'un kötü yönetimim nedeniyle bir Android işletim sistemi olamaması” dedi.

Gates, “Android, Apple olmayan telefonlar için bir standart. Microsoft’un bunu başarması mümkündü” dedi ve ekledi:

Gerçekten de kazanan her şeyi alıyor. Apple dışında sadece bir işletim sistemine yer var. Peki bunun değeri ne? 400 milyar dolar. Bu para G şirketinde değil de M şirketinde olabilirdi.

Yapılan bu hataya rağmen Microsoft'un hala “çok güçlü” olduğunu söyleyen dolar milyarderi, hata yapmasaydı “Microsoft lider şirketlerden biri değil, lider şirket olurdu”  dedi.

63 yaşındaki Bill Gates, yola çıktığı ilk zamanlarda hafta sonlarına ve tatillere “inanmamak” gibi iş/yaşam dengesinde yaptığı fedakarlıklardan da bahsetti.

30'larına ulaştığında, “bunu nasıl yaptığını hayal bile edemediğini” belirten Gates sonraları düşünce yapısını yumuşattığını belirterek “zamanla hafta sonlarını sevmeye başladım” dedi.

Google, 2005’te Android'i 50 milyon doların (286 milyon TL) üzerinde bir fiyata satın aldı. Forbes’un listesine göre, Gates 102.9 milyar dolar (590 milyar TL) servetle dünyadaki en zengin ikinci kişi.

https://www.independent.co.uk/life-style

Facebook kripto para birimi Libra ve dijital cüzdan Calibra´yı tanıttı
title

Teknolojik dönüşümle birlikte finans sektöründe rekabet iyiden iyiye artarken,  finansal piyasalar için asıl rekabetin yeterli finansal güce sahip ve hali hazırda müşteri networku bulunan bigtech firmalarından geleceği aşikar. Bu yorumları destekleyecek son adım ise ABD'li teknoloji devi Facebook'tan geldi. Şirket, kendi kripto para birimi Libra ve dijital cüzdan Calibra'nın 2020 yılında piyasaya sürüleceğini duyurdu. Libra'ya destek veren ve kullanması beklenen şirketler arasında Visa, Mastercard, Paypal, Ebay, Uber, Lyft ve Spotify gibi teknoloji devleri bulunuyor.

The Wall Street Journal'da geçen hafta yer alan haberde Facebook'un Haziran ayı içinde kendi kripto para birimini piyasaya sürmeye hazırlandığı, aralarında Visa, Mastercard, Uber ve PayPal'in bulunduğu birçok şirketin desteğini aldığı belirtilmişti. Konuyla ilgili haberlerde ayrıca, söz konusu kripto para biriminin Libra adıyla piyasaya sürüleceği ve yönetiminden sosyal medya şirketinin değil, şirketlerin oluşturduğu konsorsiyumun sorumlu olacağı ileri sürülmüştü. Facebook'tan Salı günü yapılan açıklamaya göre, kripto para birimi Libra ve dijital cüzdan Calibra 2020 yılında piyasaya sürülecek ve Calibra, "Messenger ve Whatsapp'ta bağımsız bir uygulama" olacak.

HEDEF MİLYARLARCA İNSANIN KULLANACAĞI BİR PARA BİRİMİ

Şirketten yapılan açıklamada Calibra'nın, banka ve kredi kartlarının kullandığı aynı doğrulama ve dolandırıcılık karşıtı süreçlerini kullanacağı vurgulanırken, söz konusu dijital cüzdanın ayrıca herhangi bir hesap bilgisi ve finansal veriyi "kullanıcının izni olmadan" Facebook ya da herhangi bir üçüncü tarafla paylaşamayacağının altı çizildi. Facebook'tan yapılan açıklamada, "Libra'nın hedefi, milyarlarca insanın kullanabileceği basit küresel bir para birimi ve finansal altyapı oluşturmaktır" denildi.

GÖZETİMİNDEN 28 ŞİRKET SORUMLU OLACAK

Açıklamada, Libra gözetiminden aralarında Visa, Mastercard, Uber, Vodafone, Spotify ve ebay gibi 28 şirketin yer aldığı "Libra Konsorsiyumu"nun sorumlu olacağı da belirtildi. Şirket açıklamasında Libra'nın gerçek varlık rezervlerinin desteklediği güvenli ve ölçülebilir bir blockchain üzerinde oluşturulduğu vurgulandı.

BİRDEN FAZLA PARA BİRİMİNE BAĞLI OLACAK

Libra'nın tek bir varlık yerine dolar ve euro gibi birden fazla para birimine bağlı olacağı belirtilirken, Facebook blockchain birimi başkanı David Marcus, "Libra, dünya genelinde milyarlarca insana daha kapsayıcı ve açık bir finansal ekosisteme erişim olanağı sunuyor" dedi ve ekledi: "Eğer 50 dolar değerinde Libra satın alırsanız, bu 50 dolarlık yatırımınız doğrudan Libra Rezervi'ne gidecek. Libra Rezervi, fiyat istikrarının sağlanması ve Libra'nın piyasadaki dijital para birimlerinin aksine geleneksel para birimleri gibi işlem görmesi için tasarlandı. Libra'nın büyük bir adaptasyon avantajı var. Birçok güvenilir şirket bu yolculuğumuzda bize katıldı, bu sebeple Libra'nın yaygınlaşması yüksek bir olasılık."

Android Q adaptif uyku ile pil süresini artıracak!
title

Google, Android Q işletim sistemi ile birlikte daha iyi bir kullanıcı deneyimi için onlarca yeni özelliği kullanıma sunacak. Uzun bir süredir telefon üreticilerinin kullanıcılara sunduğu bazı özellikler Android Q ile standart hale gelecek.

Bugüne kadar Samsung tarafından akıllı bekleme olarak tanımlanan ve Android Q’da Adaptive Sleep olarak kendine yer bulan özellik kapsamında ekrana bakıp bakmadığınız ön kamera ile sürekli kontrol ediliyor.

 

Android Q adaptif uyku özelliği ile geliyor!

Ekrana bakıyorsanız, uzun süre dokunmasanız bile ekran kapanmıyor. Bu sayede özellikle uzun makaleler okurken ekranın kapanmasına engel olunuyor. Tabi, ekrana bakmadığınızda ise zaman aşımı devreye giriyor.

Bu sayede ekran kapatılarak cihazın daha uzun bir pil ömrü sunması sağlanıyor. Google’ın Adaptif Uyku olarak tanımlamış olduğu bu özellik ilk olarak Google I/O 2019 sonrasında yayınlanan Android Q Beta 3’de görülmüştü.


Geçtiğimiz günlerde geliştiricilerin kullanımına sunulan Beta 4’te bu özellik animasyonlar ile desteklendi. Bu özelliği aktif etmek için Ayarlar menüsü altındaki Ekran bölümüne girerek ilgili seçeneği işaretlemek yeterli.

Bu özelliğin yeni Android sürümü ile piyasadaki Android cihazların büyük bir kısmına yayılması bekleniyor. Zira, en büyük gereksinim ön kamera olduğu için işlemci tarafında vs. herhangi bir kısıtlama olduğu düşünülmüyor.

 

Türkiye'den Facebook'a veri ihlali cezası
title Kişisel Verileri Koruma Kurulu, Facebook'a toplam 1 milyon 650 bin lira idari para cezası uygulanmasına karar verdi


Oluşan bir hata nedeniyle bazı üçüncü uygulamaların, kullanıcıların fotoğraflarına erişimine izin verilmesinde veri ihlali tespit eden Kişisel Verileri Koruma Kurulu, söz konusu durumu bildirmeyen, gerekli teknik önlemleri almayan Facebook'a toplam 1 milyon 650 bin lira idari para cezası verdi.

Kurul, internet üzerinden Facebook Mühendislik Direktörü Tomer Bar'ın, kullanıcı fotoğraflarına erişmek için üçüncü taraf uygulamalara izin veren bir fotoğraf "API hatası"nın keşfedildiğini açıklaması üzerine, veri ihlalinin bulunup bulunmadığı yönünde resen inceleme başlattı.

İnceleme sonucunda, hatanın 13-25 Eylül 2018'de 12 gün boyunca gerçekleştiğini belirleyen kurul, hataya zamanında müdahale edilmediğini, bu konuda teknik ve idari tedbirlerin alınmasında eksikliklerin yaşandığını tespit etti.

Facebook’un kendi platformundaki veri akışını kontrol etme noktasında sıkıntılar yaşadığı görüşüne varan kurul, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nun 12. maddesinde yer alan veri güvenliğine ilişkin hükümlerin ihlal edildiği sonucuna ulaştı. 

Kurul, yaşanan veri ihlalinin oluşmaması için kanunda öngörülen gerekli idari ve teknik tedbirlerin alınmadığını belirleyerek, veri güvenliğine ilişkin yükümlülüklerin yerine getirilmediği gerekçesiyle Facebook'u 1 milyon 100 bin lira idari para cezasına çarptırdı.

Ayrıca, kanunda yer alan "İşlenen kişisel verilerin kanuni olmayan yollarla başkaları tarafından elde edilmesi halinde, veri sorumlusu bu durumu en kısa sürede ilgilisine ve kurula bildirir" hükmü hatırlatılarak, veri ihlali nedeniyle gerekli bildirimde bulunulmaması nedeniyle Facebook'a 550 bin lira idari para cezası verilmesi de kararlaştırıldı. 

 

Kirli sulara direnmeye çalışan balıklar, nadir görülen melez bir tür ortaya çıkardı
title

ABD’deki büyük bir nakliye limanının sularında yaşayan balıklar, aşırı kirli suda hayatta kalabilmek için evrimleşerek nadir görülen melez bir türe dönüştü.  


Teksas'taki Houston Gemi Kanalı'ndaki kirlilik, uzun süredir bölgedeki Körfez-Killifish gibi balık türlerini tehdit ediyor. Bu yüzden balıklar, kalp şekil bozukluklarını önlemek için kirli çevreye adapte olma ihtiyacı duydu.

Böylece ufak balık türleri, kirliliğin kötü etkilerine karşı koymak için hızlıca evrimleşti.

Körfez-Killifish ve uzaktan akrabası Atlantik-Killifish türleri, bu evrim sürecini hızlandırıp, nadir görülen bir melez balık üretti.

Söz konusu melez türü inceleyen Baylor Üniversitesi’nden araştırmacılar, elde ettikleri bulgulara, Science adlı akademik yayında yer verecek.

Bilim insanı Dr. Elias Oziolor çalışmaya ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

“Doğal popülasyonların hızlıca adapte olmalarını genetik çeşitlilik sağlar. Körfez-Killifish balıklarının dev nüfusu, büyük miktarda genetik çeşitlilik içermelerine olanak tanıuor. Ancak aşırı kirli çevrede nihai çözüm, kendi genetik varyasyonları olmadı. Melezleşme yoluyla kardeş tür olan Atlantik-Killifish balıklarıyla melezlendikleri için epey şanslıydılar.”

Atlantik kıyılarındaki Killifish balıkları genelde Houston’daki akrabalarından 2 bin 400 km uzakta yaşıyor. Ancak araştırmacılar, insanların bu balık türlerini 1970'lerde kazara büyük gemilerle Houston’a taşımış olabileceğine inanıyor.

Bu balıkların Körfez'dekilerin yok olmaya başladığı bir dönemde ortaya çıktığı, ve "evrimsel kurtarma operasyonu" gerçekleştirdiği belirtiliyor.

Baylor Üniversitesi’nde çevre bilimleri profesörü ve çalışmanın ortak yazarlarından Cole Matson da “Çalışmamız melezlemenin "evrimsel kurtarma" mekanizması olarak işlediğini gösteriyor. Balıkların yaşadığı bu melezleme sadece kimyasal kirliliğe bir tepki değil, aynı zamanda küresel iklim değişikliğiyle ilişkili hızlı çevresel değişimlere de bir yanıt" dedi.Robot cerrah sızıntılı kalp kapakçığını onardı
title

Operasyonda kullanılan robot, cerraha işlemin daha karmaşık kısımlarına odaklanması için boş zaman yaratacakYapay zekaya sahip robot, kanla dolu bir model kalbe girerek sızıntılı bir kalp kapakçığını onardı ve benzer bir operasyonu insan vücudunda da yapabileceğini ispatladı.

Boston Çocuk Hastanesi’ndeki bilim insanları robotu, sorunu kendi başına bulup düzeltmek üzere programladı. Operasyonda yer alan bir biyomühendis, robotu insan vücudu içinde istenilen noktaya gidebilen sürücüsüz bir arabaya benzetti.

Cerrahlar şu anda bu tip işlemleri yapmak için kumanda kolu ya da manyetik sistemler vasıtasıyla manuel olarak kontrol edilen robotlar kullanıyor.Robot, sızıntılı kalp kapakçığına ulaştıktan sonra devreye bir kalp cerrahı girdi ve operasyonu tamamladı.

Son derece teknik bir işlem olarak bilinen paravalvüler aort kaçağı onarımı genellikle cerrahların bizzat dahil olmasını gerektiriyor.

Araştırmacılara göre, bu tip operasyonlarda otonom robotlar kullanmak cerraha işlemin daha karmaşık kısımlarına odaklanması için boş zaman yaratacak.

Bulguların, Science Robotics adlı bilimsel yayında yer almasının ardından araştırmayla ilgili açıklamada bulunan Bostan Çocuk Hastanesi Pediyatrik Kardiyak Biyomühendislik bölümü başkanı ve araştırmanın başyazarı Pierre Dupon şunları söyledi:

“Bu konuda bir savaş pilotu ve bir savaş uçağı örneği verilebilir. Savaş uçağı, uçağı uçurmak gibi rutin işleri yürütür. Böylece pilot görevin daha yüksek seviye işlerine odaklanabilir.”

Birkaç deneme gösterdi ki robotun kalp kapakçığına ulaşmak için harcadığı süre, bir insan cerrahın harcadığı süreyle aşağı yukarı aynı.

Dr. Dupont, “Ulaşma süresi istatistiksel olarak hepsinde eş değerdi ve kanla dolu, çarpan bir kalbin içinde olduğunuzu, belli bir kapaçığın üzerinde milimetrik ölçüde bir hedefe ulaşmaya çalıştığınızı göz önünde bulundurursak bunun son derece etkileyici olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) henüz yapay zeka özellikli cihazlar için yasal çerçeve geliştirmediği için bu tip bir robotun gerçek bir ameliyatta ne zaman kullanılacağı ya da kullanılıp kullanılamayacağı ise hala belirsiz.

 


Wi-Fi 6 dönemi resmen başlıyor! Yüzde 400’e kadar daha fazla kapasite
title

5G’yle aynı temel kablosuz özellikleri üzerine kurulan bu standart, işletmelerin ve tüketicilerin dünyayla etkileşim yöntemlerini yeniden şekillendirmeye hazırlanıyor. Kendinden önce gelen nesilden çok daha hızlı olmasının ötesinde, Wi-Fi 6 yüzde 400’e kadar daha fazla kapasite sunuyor ve stadyum, amfiteatr ve konferans salonları gibi yüksek yoğunluklu ortamlarda daha etkili oluyor. Gecikme süresi oldukça gelişmiş olan Wi-Fi 6 gerçek zamanlı kullanım senaryolarını mümkün kılıyor. Wi-Fi 6 ayrıca internet bağlantılı cihazların pillerini daha az yıpratıyor ve daha öngörülebilir bir kullanıcı deneyimi sunuyor.

Wi-Fi 6’nın yanı sıra Cisco ayrıca bulut ölçekli ağa özel kampüs merkez ağ anahtarı sunarak sektörün en kapsamlı kampüs ağ portföyünü de genişletiyor.

Otomasyon özellliğini ve analitik yazılımı kampüs için gelecek nesil anahtarlar, erişim noktaları ve kontrol birimleri ile eşleştirerek Cisco, sektörün tek uçtan uca, kablosuz mimarisini sunuyor.

Cisco’nun yeni çözümleri:

Wi-Fi 6 Erişim Noktaları: Catalyst ve Meraki portföylerindeki yeni erişim noktaları yeni Wi-Fi 6 standardını sunmanın çok ötesine geçiyor. İsteğe göre ayarlanabilen, programlanabilen yonga setleri ve sektörün öncü analitik özelliklerine erişimle Cisco’nun en yeni erişim noktaları daha akıllı ve daha güvenli bir kablosuz ağ sunuyor. Yeni erişim noktaları bir çok dilde kullanılabiliyor ve BLE, Zigbee ve Thread de dahil birden çok Nesnelerin Interneti protokolü ile iletişim kurabiliyor.

Kampüs Ağı için Merkez Anahtar: Cisco her ağın başarılı bir şekilde çalışmasının temelini oluşturacak Catalyst 9600 merkez anahtar ailesi ile çıtayı yükseltiyor. En güvenli ve verimli kablosuz deneyimi sunmak için, işletmelerin kabloluyu kablosuzla bir araya getiren tek bir ağ yapısına ihtiyacı var. Internet tarihinin en başarılı ağ ürünü olan Catalyst 6000’in gelecek nesli olarak geliştirilen Catalyst 9600 gelecek nesil amaca yönelik kurumsal ağların temelini oluşturacak.

Uygulama Geliştiriciler için Yeni Kaynaklar: Wi-Fi 6 ve 5G uygulama geliştiriciler için olağanüstü fırsatlar sunuyor. Uygulama geliştiricilerin bu yeni bağlanılırlık seviyelerinin vaat ettiği sarmal deneyimleri yaratmalarına olanak sağlamak için Cisco DevNet Wireless Dev Center’i hizmete açıyor. Cisco’nun uygulama geliştirici ağı olan DevNet, oyunun kurallarını değiştirecek kablosuz uygulamaları yaratmaları için uygulama geliştiricilere eğitim laboratuvarları, sandbox’lar ve kaynaklar sunuyor. Cisco Catalyst ve Meraki erişim platformları yonga seti seviyesine kadar tamamen açık ve programlanabilir özellikli. Bu da uygulamaların yeni ve heyecanlı yöntemlerle ağ programlama özelliğinden faydalanmasını sağlıyor.

Yeni Ekosistem Ortaklığı: Wi-Fi 6 erişim noktalarının lansmanından önce Cisco, yeni standartların beraberinde getirdiği kaçınılmaz eksiklikleri tespit edip gidermek için Broadcom, Intel ve Samsung ile birlikte işlerlik testleri gerçekleştirdi. Samsung, Boingo, GlobalReach Technology, Presidio ve diğer teknoloji şirketlerinin de günümüzün en büyük kablosuz sorunsallarından birini çözmek için Cisco OpenRoaming projesine katılması bekleniyor. Cisco OpenRoaming projesi, Wi-Fi ve LTE ağları ile yerleşik halka açık Wi-Fi arasındaki geçişlerin güvenli ve kolay bir biçimde gerçekleşmesini sağlamayı hedefliyor.

(NTV)